15 עובדות מפתיעות על קנדה

30 בספטמבר 2018


אז מה אתם בעצם יודעים על קנדה? אני חייבת להודות שלפני הביקור הראשון שלי בקנדה, אי שם ב-2014, לא ידעתי עליה יותר מדי. מדינה גדולה וקפואה שנמצאת מצפון לארצות הברית, שמצטיינת בנופים יפים, דובים, איילי צפון, ואנשים נחמדים ומנומסים שאומרים "aboot" במקום "about"; המדינה שבה נולד סבא שלי ז"ל, בן למהגרים מאוקראינה, ושיש לי בה עוד הרבה קרובים-רחוקים. בזה, פחות או יותר, התמצה הידע שלי. אבל מאז שאני כאן, אני לא מפסיקה ללמוד על קנדה פרטים מעניינים ומפתיעים. אז הנה מדריך מקוצר לקנדה – כדאי לשמור בהישג יד לפעם הבאה שתפגשו את ריאן גוסלינג, אלן פייג', ריאן ריינולדס, דרייק, רייצ'ל מקאדמס, מייק מאיירס, פמלה אנדרסון או סת' רוגן (כן, כולם קנדים! תודו שלא ידעתם).

1. הבונה הוא החיה הלאומית של קנדה

 כמה קנדי זה לבחור מכרסם עם פרצוף חמוד וזנב מוזר בתור החיה הלאומית? למעשה, הבחירה בבונה לא מקרית כלל, ויש לה קשר הדוק להיסטוריה של קנדה. כשהאנגלים והצרפתים התחילו להתיישב בקנדה בסוף המאה ה-17, הם מיצבו אותה כמרכז כלכלי חשוב בזכות הסחר בפרוות בונים, שהיו פופולריות מאד באירופה בתקופה ההיא. מה שהיטיב עם קנדה לא היטיב עם הבונים, ובאמצע המאה ה-19 הם כבר היו בסכנת הכחדה. למזלם, החיבה האירופאית לפרווה התחלפה בחיבה למשי, הסחר בפרוות בונים דעך, והם חזרו לשגשג בקנדה.

2. קנדה היא מונרכיה

 אליזבת השניה היא מלכת קנדה. רגע, מה? למרות שקנדה כיום היא מדינה עצמאית ודמוקרטית, בתחילת דרכה היא היתה מושבה בריטית. רק ב-1982 היא השתחררה סופית מהתלות בבריטניה, כשהחוקה הקנדית אושרה באופן רשמי – עד אז חלק מהחוקים בקנדה היו נתונים בשליטת הבריטים. למרות זאת, אליזבת היא עדיין היא ראשת המדינה מבחינה סמלית (ואף מופיעה על השטר הקנדי של 20 דולר); ולכן, קנדה נחשבת למונרכיה חוקתית. 

3. בקנדה משתמשים באיות אנגלי (ולא אמריקאי)

השליטה הבריטית ארוכת השנים בקנדה עדיין ניכרת בדברים מסוימים, שהאיות הוא אחד מהם. בקנדה צבע הוא colour ולא color, שכן הוא neighbour ולא neighbor, מרכז הוא centre ולא center, תיאטרון הוא theatre ולא theater, הומור הוא humour ולא humor וכן הלאה. יש מילים בהן כן השתרשה צורת האיות האמריקאית: למשל, קולוניזציה מאוייתת colonization (האיות האמריקאי) ולא colonisation (האיות האנגלי). והכי חשוב? בקנדה האות Z היא zed ולא zee!

4. קנדה היא המדינה השניה בגודלה בעולם…

בהצצה חטופה במפה ניתן להבין שקנדה היא מדינה גדולה, אבל עד כמה היא גדולה? ובכן, עם שטח של 9.98 מיליון קילומטרים רבועים, היא המדינה השניה בגודלה בעולם אחרי רוסיה (שלה שטח של 17.1 מיליון קילומטרים רבועים) וכמעט שווה בשטחה לכל יבשת אירופה (10.2 מיליון קילומטרים רבועים). כדי להבין טוב יותר את המימדים המפלצתיים האלה, תחשבו על כך שטיסה מהחוף המזרחי של קנדה לחופה המערבי אורכת יותר משמונה שעות; ושבעוד שמדרום קנדה גובלת בארצות הברית, חלקים מצפון קנדה מהווים חלק מהחוג הארקטי. ככה גדולה.

5. …שמאכלסת רק חצי אחוז מאוכלוסיית העולם

למרות הגודל העצום הזה, אוכלוסיית קנדה מונה בסך הכל 37 מיליון איש, כחצי אחוז מאוכלוסיית העולם. לשם השוואה, אוכלוסיית ארצות הברית גדולה כמעט פי עשרה – 326 מיליון איש: במדינת קליפורניה לבדה יש יותר אנשים מאשר בכל קנדה. למעשה, רוב אוכלוסיית קנדה מצטופפת קרוב לקו הגבול עם ארצות הברית. הסיבה לכך היא ששטחים נרחבים בקנדה הם פראיים מדי ו/או קרים מדי, ולא מתאימים למגורי אדם. מצד שני, זה הופך אותם ליעדים מדהימים לטיולים.

6. קנדה היא אחת מצרכניות הקפה הגדולות בעולם

קשה ללכת מאה מטר בקנדה בלי להיתקל בבית קפה. חוץ מהרשת הקנדית הוותיקה והפופולרית Tim Hortons, שהיא סוג של סמל לאומי בפני עצמה, קנדה מוצפת בסניפים של סטארבקס ושל רשת קנדית נוספת, Second Cup. וחוץ מאלה יש בה רשתות בתי קפה מקומיות ומספר גדול של בתי קפה עצמאיים. זה לא מקרי: קנדה ניצבת במקום העשירי ברשימת המדינות צורכות הקפה בעולם – המדינה הלא-אירופאית היחידה שנכנסה לעשירייה הפותחת. קפה הוא המשקה הנצרך ביותר בקנדה – יותר ממים! והסיבה? מתחלקת לשניים: גורם אחד לפופולריות של הקפה הוא החורף הארוך והקר, שעושה חשק למשקה חם ומעורר. הגורם השני הוא סוג של ביצה ותרנגולת – ריבוי בתי הקפה בקנדה בעשורים האחרונים העלה את הפופולריות של הקפה; וכיום כדי לעמוד בביקוש, מספר בתי הקפה ממשיך לגדול.

7. בקנדה יש שני מיליון אגמים

זוכרים שחלקים גדולים מקנדה לא מתאימים למגורי אדם? אחת הסיבות לכך היא שכמעט עשירית משטחה של המדינה מכוסה במים. בקנדה יש שני מיליון(!) אגמים, רובם קטנים אמנם, אך חלקם בגודל של אלפי ואף עשרות אלפי קילומטרים רבועים. לשם השוואה, שטחה של הכנרת הוא 166 קילומטרים רבועים. בשטחה של קנדה נמצאים 20 אחוז מהמים המתוקים בעולם, ו-7 אחוזים ממי השתיה הזמינים בעולם. שזה לא רע למדינה שאוכלוסייתה היא בסך הכל חצי אחוז מאוכלוסיית העולם.

8. פיצה עם אננס? המצאה קנדית

אני משתייכת למחנה של האנשים שאוהבים אננס על הפיצה שלהם, ולכן שמחתי לגלות שהקנדים אחראים להמצאה הזאת. הראשון לשים אננס על פיצה היה סאם פאנופולוס, יווני-קנדי שב-1962 יצר את השילוב המפתיע הזה במסעדה שלו בצ'טהם, אונטריו. לדבריו, חלק מההשראה לפיצה עם אננס היו השנים בהן עבד במסעדות סיניות, שבהן יש מנות רבות שמשלבות בין טעמים מתוקים ומלוחים. לאט אבל בטוח, השילוב תפס במסעדות מקומיות ומקנדה התפשט לשאר העולם. איזה מזל.

9. בקנדה יש אזורים בהם כוח המשיכה חלש יותר

רוצים לעלות על המשקל ולראות מספר נמוך יותר? אם תבקרו באזור מפרץ הדסון (Hudson's Bay) שבמערב קנדה, תגלו שאתם שוקלים שם 3 גרם פחות מהמשקל האמיתי שלכם. הכצעקתה? בעידן הקרח האחרון, שהסתיים לפני כ-12,000 שנה, קנדה היתה מכוסה ברובה בקרחון ענק, שחלקים ממנו היו בעובי של 3 קילומטרים: באופן לא מפתיע, הכובד של הקרח מחץ את שכבת הסלע שמתחתיו ושיטח אותה. כשהקרח נמס סוף סוף, שכבת הסלע התחילה לחזור למימדיה המקוריים, אבל מכיוון שזה לוקח זמן, באזור שנמחץ שכבת הסלע עדיין דקה יותר בהשוואה לאזורים אחרים בעולם, ומכיוון שכך – גם כוח המשיכה באזור הזה חלש יותר.

10. בקנדה יכול להיות קר כמו במאדים

החורפים בקנדה קרים, ובאזורים מסוימים הטמפרטורה יכולה לצנוח למינוס 30 ואפילו מינוס 40 מעלות בשיא החורף. אבל היום הקר ביותר בהיסטוריה של קנדה היה ה-3 בפברואר, 1947, אז נמדדו מינוס 63 מעלות צלזיוס בעיירה סנאג (Snag) שבטריטוריית יוקון, בצפון מערב קנדה. לשם השוואה, הטמפטורה הממוצעת על פני השטח של מאדים היא מינוס 55 מעלות.

12. קו החוף של קנדה הוא הארוך ביותר בעולם…

למעט הגבול הדרומי של קנדה עם ארצות הברית (והגבול המערבי עם אלסקה ששייכת לארצות הברית), ממזרח, מצפון וממערב היא גובלת בשלושה אוקיינוסים: האוקיינוס האטלנטי, האוקיינוס הארקטי והאוקיינוס השקט בהתאמה. אם אורכו של קו החוף של ישראל הוא 273 קילומטרים, אורכו הכולל של קו החוף של קנדה הוא 202,080 קילומטרים – כמעט פי אלף.

13. …ויש בה פארקים לאומיים בגודל של מדינות שלמות

כבר סיכמנו שקנדה היא בעצם פארק אחד גדול עם הרבה טבע ומעט אנשים. אז רק כדי לחדד את הנקודה, מבין עשרות הפארקים הלאומיים בקנדה, הפארק הלאומי הגדול ביותר הוא Wood Buffalo National Park שחלקו נמצא באלברטה וחלקו בטריטוריות הצפון-מערביות של קנדה, ומשתרע על פני 44,807 קילומטרים רבועים – שטח שהוא גדול יותר מכל דנמרק, או יותר מפי שניים מכל ישראל. וזה לא ששאר הפארקים קטנים: השטח של רובם נע בין כמה מאות לכמה אלפי קילומטרים רבועים.

14. בקנדה, המילה "סליחה" לא מתקבלת בבית המשפט

אחד הסטראוטיפים הנפוצים (והמוצדקים) על קנדים הוא שהם מתנצלים הרבה. ביום אחד בקנדה תשמעו יותר "Sorry!" ממה ששמעתם בכל חייכם. אבל לאדיבות הזאת יש מחיר: ב-2009 נחקק בקנדה חוק ההתנצלות (Apology Act), שאומר שלהתנצלויות אין תוקף חוקי בבית המשפט. בדרך כלל המשמעות של אמירת סליחה בשעת מעשה היא שהאדם מודה באשמה; אבל הקנדים נוהגים להתנצל גם כשהצד השני אשם. נכנסתם עם המכונית שלכם במכונית של קנדי? תהיו בטוחים שהוא יתנצל על כך שהוא לא פינה לכם את הדרך. ולכן, על פי חוק ההתנצלות הקנדי, המשמעות של התנצלות היא הבעת חרטה או השתתפות בצער, והיא לא תופסת כהודאה באשמה.

 15. סנטה קלאוס הוא אזרח קנדי

האמת שזה לא מפתיע. אדם לבבי עם חוש אופנה מיושן שנוהג להסתובב עם איילי צפון? ברור שסנטה קנדי. אבל ב-23 בדצמבר, 2008, ניתנה לכך גושפנקה רשמית כאשר ג'ייסון קני, שר האזרחות, ההגירה והרב-תרבותיות של קנדה, העניק לסנטה קלאוס אזרחות קנדית. באותו מעמד אמר קני: "ממשלת קנדה מאחלת לסנטה קלאוס הצלחה במשימותיו בערב חג המולד, ומעוניינת ליידע אותו שכאזרח קנדה, יש לו זכות אוטומטית להיכנס שוב לקנדה כאשר יסיים את מסעותיו מסביב לעולם." ואם תרצו לשלוח לסנטה קלאוס מכתב, כל שעליכם לעשות הוא למען את המעטפה לכתובת הבאה:
Santa Claus
North Pole
HoH oHo
Canada
וייתכן שאפילו תקבלו תשובה.

כתיבת תגובה

אהבתם את הפוסט? מוזמנות ומוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל

אם אתם כבר פה, לא תקראו עוד פוסט?