מחוף אל חוף אל חוף: שיעור בגאוגרפיה של קנדה

24 בנובמבר 2019

לפני שביקרתי כאן בפעם הראשונה לפני חמש שנים, לא ידעתי על הגאוגרפיה של קנדה כמעט כלום. ידעתי שקנדה ממוקמת מעל ארצות הברית, ושמעתי על טורונטו, ונקובר ומונטריאול – הערים הגדולות – אבל לא ידעתי איפה הן נמצאות אחת ביחס לשניה. ואני בטח לא היחידה.

הרבה מאיתנו יודעים לומר שסן פרנסיסקו נמצאת בחוף המערבי של ארצות הברית וניו יורק בחוף המזרחי, למשל. והניחוש שלי הוא שהרבה מהידע הזה שאוב מהתרבות הפופולרית: רוב הסדרות, הסרטים, האמנים והספרים שאנחנו צורכים מקורם בארצות הברית, והידע מחלחל בסופו של דבר. אבל מה אנחנו יודעים על קנדה? כמה מכם יודעים למקם את טורונטו על המפה? אלברטה? איפה זה בכלל? יוקון? מה זה?

בתרבות הפופולרית קנדה נדחקת הצידה, וזה די אירוני לאור העובדה שחלק גדול מהסרטים והסדרות האמריקאיים מצולמים בקנדה! שלא לדבר על אחת הסדרות המצליחות ביותר של השנים האחרונות, שמבוססת על ספר של סופרת קנדית. את הפוסט שלי על סלבס קנדיים כבר קראתם?

כמו טיסה מתל אביב ללונדון

בין אם אתם חיים בקנדה, מבקרים בה, או פשוט אוהבים לבדוק בגוגל מפס איפה כל מיני מקומות בעולם נמצאים (מודה באשמה!), להבין את הגאוגרפיה של קנדה רק יתרום לכם. בכל זאת, מדובר במדינה השניה בגודלה בעולם. ישראל אולי עושה הרבה רעש, אבל היא בגודל של גרגיר אבק ביחס לקנדה. במונחי שטח, קנדה גדולה מישראל פי 450. תנו למספר הזה לחלחל רגע.

טיסה ממונטריאול, שנמצאת במזרח קנדה, לוונקובר, שנמצאת בחוף המערבי של קנדה, לוקחת חמש וחצי שעות. כמו טיסה בין תל אביב ללונדון. תארו לכם שישראל היתה משתרעת עד הממלכה המאוחדת – וקיבלתם אומדן גס של המרחבים העצומים של קנדה.

יחד עם זאת, צריך לזכור שבניגוד לישראל, שבה צפיפות האוכלוסייה היא 400 איש לקמ"ר – בקנדה צפיפות האוכלוסייה היא פחות מארבעה איש לקמ"ר. האוכלוסיה של קנדה די קטנה – 37 מיליון איש (לשם השוואה, בצרפת יש 65 מיליון איש, ובספרד 47 מיליון, ושתיהן קטנות בהרבה מקנדה). מרבית מרחביה העצומים של קנדה ריקים מאדם, ורוב האוכלוסייה מתגוררת בטווח של 150 קילומטר מהגבול עם ארצות הברית.

יש לכך כמה סיבות. מבחינה היסטורית, אלו האזורים אליהם הגיעו המתיישבים האירופאים הראשונים, ושם הם הקימו את התשתיות שהם נדרשו להן – נתיבי מסחר, ערים, פסי רכבת וכו'. האקלים והקרקע ברצועה שקרובה לגבול מתאימים יותר לחקלאות ולמגורים. גם קשרי המסחר הענפים עם ארצות הברית מקלים על החיים באזור: רבים מתושבי קנדה קופצים לשופינג בארצות הברית בסוף השבוע, חברות רבות בקנדה עובדות עם השוק האמריקאי, הרבה קנדים נופשים ומטיילים בארצות הברית וכו'.

עיכלתם את המספרים? מעולה. עכשיו, בואו נעמיק בגאוגרפיה של קנדה ונבין איפה היא נמצאת בדיוק.

בין שלושה אוקיינוסים ושניה מהקוטב הצפוני

אם מסתכלים במפה של יבשת אמריקה מדרום לצפון, החלוקה הגסה היא פחות או יותר כזו: דרום אמריקה בדרום (מפתיע), מעליה רצועה שמחברת בינה לבין ארצות הברית (וכוללת את מדינות מרכז אמריקה ואת מקסיקו), מעל רצועה זו נמצאת ארצות הברית, וממש מעליה – קנדה. קנדה וארצות הברית חולקות את הגבול היבשתי הארוך ביותר בעולם – 8893 קילומטרים. הגבול הזה כולל בעצם שני גבולות: האחד הוא בין צפון ארצות הברית לדרום קנדה; והשני הוא בין חלק ממערב קנדה למדינת אלסקה, שמנותקת משאר ארצות הברית.

שאר הגבולות של קנדה הם אוקיינוסים. ממזרח, קנדה גובלת באוקיינוס האטלנטי; ממערב, היא גובלת באוקיינוס השקט; ומצפון, היא גובלת באוקיינוס הארקטי. 40 אחוזים משטחה של קנדה נמצאים בחוג הארקטי. החוג הארקטי, או חוג הקוטב הצפוני, הוא האזור הצפוני ביותר בכדור הארץ, ומשתרע כ-2655 ק"מ דרומה מהקוטב הצפוני לכל כיוון. לפני שהשיניים שלכם מתחילות לנקוש, אפשר להירגע – רק אחוז אחד מאוכלוסיית קנדה גר באזור הזה. הם, וכמה דובים, לווייתנים וכלבי ים.

רגע, יש עוד גבול! בערך. בנקודה הכי צפונית של קנדה, היא חולקת גבול ימי עם גרינלנד. בעצם, עם דנמרק – כי גרינלנד היא טריטוריה ששייכת לממלכת דנמרק. קנדה וגרינלנד לא חולקות גבול יבשתי, אבל ברצועת המים הצרה שביניהן נמצא האי הנס (Hans Island), סלע גדול ולא מיושב בגודל קילומטר מרובע. קיימת מחלוקת בין דנמרק לקנדה למי האי שייך, כי הוא נמצא במים הטריטוריאליים של שתי המדינות, ושתיהן נאבקות על השליטה בו.

HansIsland

האי הנס. קרדיט תמונה: Toubletap, Wikimedia Commons

מכיוון שהדנים וגם הקנדים הם אנשים מאד נחמדים, המאבק הולך ככה: מאז שנות השמונים, בכל פעם שעוברת ליד האי ספינה של אחת המדינות, אנשיה תוקעים עליו את הדגל שלהם. אם הם קנדים הם משאירים ליד הדגל בקבוק וויסקי קנדי, ואם הם דנים, הם משאירים לידו שנאפס דני. הבאים בתור אוספים את המתנה ומחליפים שוב את הדגל ואת המשקה. כיף לדמיין איך העולם היה נראה אם כל המאבקים הטריטוריאליים היו מתנהלים בצורה הזאת.

אבל קץ הוויכוח הולך ומתקרב. במאי 2018 החליטו קנדה ודנמרק ליישב את המחלוקת והקימו כוח משימה ובו אנשי מקצוע וממשל משתי המדינות שינסחו הסכם רשמי ויפתרו את העניין אחת ולתמיד. אם יהיו התפתחויות בנושא, אדווח!

פדרציה? פרובינציות? טריטוריות? מה כל זה אומר?

עכשיו כשהבנו איפה קנדה נמצאת על המפה, בואו נבין את הגאוגרפיה של המדינה עצמה. בדומה לארצות הברית, שמחולקת למדינות, ויש בה שלטון פדרלי מרכזי ושלטון מקומי בכל אחת המדינות, גם קנדה היא פדרציה עם שלטון מרכזי שמחולקת לתחומי שיפוט עם שלטון מקומי. השלטון המרכזי הוא הממשלה הפדרלית, שבראשה עומד ראש הממשלה ג'סטין טרודו (שנבחר לאחרונה לקדנציה שניה). הממשלה הפדרלית מושלת על קנדה כולה, ואחראית לאינטרסים לאומיים שמטרתם לשמור על שלום, סדר וממשל תקין: ביטחון, ענייני חוץ, בנקאות, מסחר, משפט פלילי, זכויותיהם של קנדים ילידים ועוד.

 בניגוד לארצות הברית, תחומי השיפוט שתחת הפדרציה לא נקראים "מדינות" (states), אלא פרובינציות (provinces) וטריטוריות (territories). 

בקנדה עשר פרובינציות: קוובק, אונטריו, מניטובה, אלברטה, ססקצ'וואן, בריטיש קולומביה, נובה סקושיה, ניו ברנזוויק, ניופאונדלנד ולברדור, ואי הנסיך אדוארד; ושלוש טריטוריות: יוקון, הטריטוריות הצפון מערביות, ונונאווט.
 

מה ההבדל בין פרובינציות לטריטוריות?

בפרובינציות קר, ובטריטוריות ממש ממש קר.

גנבתי את הבדיחה מכתבה באתר הקנדי הפופולרי Narcity שחושפת שהרבה קנדים לא יודעים את התשובה לכך בעצמם! אז אם בא לכם להפגין ידע מול חברים קנדיים, השורות הבאות הן בשבילכם…

לפרובינציות יש סמכויות שלטוניות נרחבות. לכל פרובינציה ממשלה משלה, שאחראית על נושאים "מקומיים": מיסים ישירים, חינוך, בתי חולים, בתי סוהר, נישואים, זכויות אזרחיות וזכויות רכוש.

לטריטוריות, לעומת זאת, יש פחות סמכויות שלטוניות. בעוד שהפרובינציות מוגנות על ידי החוקה הקנדית שמעניקה להן שלטון כמעט אוטונומי, הטריטוריות נמצאות תחת סמכות הממשלה הפדרלית, והשלטון שקיים בהן מייצג את הממשלה הפדרלית. בשנים האחרונות התמונה מתחילה להשתנות, וממשלת קנדה מעניקה לטריטוריות עוד ועוד סמכויות הדומות לאלה שיש לפרובינציות.

המפה הבאה מציגה את כל הפרובינציות והטריטוריות. מפתח לקיצורים: NL – ניופאונדלנד ולברדור, PE – אי הנסיך אדוארד, NS – נובה סקושיה, NB – ניו ברנזוויק, QC – קוובק, ON – אונטריו, MB – מניטובה, SK – ססקצ'וואן, AB – אלברטה, BC – בריטיש קולומביה, NU – נונאווט, NT – הטריטוריות הצפון מערביות, YT – יוקון. אפשר לראות שחלקן קטנות (כמו אי הנסיך אדוארד, הפרובינציה הקטנה מכולן) וחלקן עצומות (קוובק, נונאווט).

 

חכו, זאת רק ההתחלה

זהו לבינתיים. אני מקווה שעזרתי לכם להבין את הגאוגרפיה של קנדה טוב יותר! בפעם הבאה – מדריך מהיר לכל הפרובינציות והטריטוריות: שבו אגלה בין היתר איזו פרובינציה רצתה להפוך למדינה עצמאית, באיזו פרובינציה אפשר למצוא אגמים בצבע טורקיז, ואיזו פרובינציה מככבת במחזמר מצליח בברודוויי.

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. אורן

  תודה על הרשומות! נשמח לשמוע יותר על היום יום שלך. מה את עושה.? איך התרבות שם? מה נוהגים לעשות אחרי העבודה? שעות העבודה? סופי שבוע? ועוד ועוד…(:

 2. יואל

  תמיד טוב לקרא מחדש את מה שאת כותבת

 3. יעקב

  תמיד כיף לקרוא את הפוסטים שלך

 4. קמינקר

  נפלא ותודה . 4 נפש לקמ"ר . נראה לי ש ה Shopping Malls העולים על גדותיהם בהמוני המוני אנשים חדשים מכל קצות תבל ( ברוכים הבאים ) , ישנו את מדד הצפיפות ל 4.1 נפש לקמ"ר .

 5. יואל

  כתיבה נפלאה,למדתי הרבה

כתיבת תגובה

אהבתם את הפוסט? מוזמנות ומוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל

אם אתם כבר פה, לא תקראו עוד פוסט?