11 חוקים מוזרים שיש בקנדה

27 בדצמבר 2020

עצרו! נתתם לאחרונה לחתול שלכם לכרסם צמח של שכן? או שאולי צבעתם סולם עץ? יש מקומות בקנדה בהם הדברים האלה נחשבים לעבירה על החוק. בחיפוש בגוגל שעשיתי לאחרונה, מצאתי כמה חוקים משונים מאד שקיימים בקנדה. חלקם חוקים עתיקים בני 100-200 שנה שמעולם לא בוטלו, וחלקם חוקקו כנראה בעקבות מקרים שהתרחשו בעבר. בכל מקרה, שווה להכיר את החוקים שברשימה הבאה, בין אם אתם מתכננים לבצע את העבירה שבחוק או למטרות ידע כללי! מי יודע מתי תיקלעו לערב טריוויה בפאב בקנדה ותצטרכו להשתמש בעובדות אזוטריות שקראתם במקרה בבלוג.

1. אל תעשו למלכה התקף לב

 עוקבות ועוקבי הבלוג כבר יודעים שאליזבת' השניה, מלכת הממלכה המאוחדת, היא גם מלכת קנדה. ולכן, לא הופתעתי למצוא חוק שמתייחס למלכה (אני בטוחה שיש הרבה כאלה), אבל כן הופתעתי מתוכנו. על פי החוק הקנדי אסור להבהיל את המלכה בכוונה תחילה. אם אתם מבהילים אותה בטעות זה בסדר, אך אם אם הנחתם לידה ג'וק מפלסטיק במטרה להפחיד אותה – אכלתם אותה, ואתם עלולים להישלח לכלא לתקופה של עד 14 שנה. אופסי.

2. אל תביאו את זוחלי המחמד שלכם לפרדריקטון

הגעתם לעיר פרדריקטון (Fredericton) בניו בראנסוויק עם נחש המחמד שלכם? ובכן, לא כדאי שתצאו להסתובב אתו ברחובות העיר, שכן יש חוק שאוסר על כך. החוק לא מתייחס רק לנחשים אלא גם לכל זוחל אחר, כך שגם אם אתם נתפסים עם שממית קטנה וחמודה אתם בבעיה. מה קורה למי שנתפס מוליך את האיגואנה שלו ברצועה בפרדריקטון? זה לא מפורט בחוק, אבל אולי לא כדאי לבדוק את הסוגיה.

3. לא גזמתם את הדשא בלונדון, אונטריו? התכוננו להיגזם

בהרבה ערים בעולם יש חוקים שקשורים לשמירה על חזית הבית במטרה ליצור אחידות ומראה מסודר. החוק בלונדון, אונטריו הוא ספציפי מאד. אם הדשא בחצר שלכם צומח מעל שמונה אינצ'ים, או 20 סנטימטר, עליכם לגזום אותו. אחרת… יגיעו מהעירייה ויגזמו לכם את הדשא. רגע, אל תטעו לחשוב שכל כך נחמדים בלונדון. זהו עוד מפגן של הפאסיב אגרסיב הקנדי – שכן לא רק שיגזמו לכם את הדשא, גם ישלחו לכם חשבון על הגיזום. 

4. על אפכם ועל חמת החלילים שלכם

בישראל אולי נדיר להיתקל באנשים שמנגנים בחמת חלילים בציבור, אבל כנראה שבוויקטוריה, בריטיש קולמביה זה מחזה נפוץ. כל כך נפוץ שכנראה היו שם מקרים של שני אנשים שמנגנים בחמת חלילים באותו המקום, מה שבטח יצר רעש בלתי נסבל. לא ברור אם זה בגלל הרעש, אבל בוויקטוריה חל איסור לנגן בחמת חלילים אם באותו זמן ובאותו המקום אדם אחר מנגן בחמת חלילים.

5. אין לצאת מכלי טיס במהלך טיסה

אם אי פעם ייצא לכם לטוס בתוך גבולות בקנדה, זכרו היטב את החוק הבא: החוק אוסר עליכם לצאת – או להיכנס! – מכלי הטיס במהלך הטיסה, אלא אם מדובר בצניחה מכלי הטיס. וגם אם אתם צונחים, חובה לקבל אישור לכך מהטייס/ת. ניסיתי להבין כיצד ניתן להיכנס לכלי טיס במהלך טיסה ולא הצלחתי, אבל אתן לבית המשפט בקנדה להתעסק בזה.

6. חשבתם להיפטר מהמטבעות הקטנים והמציקים בחנות? שכחו מזה

המטבעות הקטנים בקנדה מעצבנים ביותר. מילא ה-Loonie (מטבע של דולר) או ה-Toonie (מטבע של שני דולר) שהם גדולים ופשוטים לזיהוי; יש גם מטבעות קטנים שקשה להבדיל ביניהם – רבע דולר, עשרה סנטר וחמישה סנט. אבל אם יש לכם הרבה כאלה והתכוונתם להשתמש בהרבה מהם בביקור הבא שלכם בסופר, צר לי לאכזב אתכם, זה אסור לפי חוק. החוק מאד מפורט ומבהיר בדיוק מהם המטבעות שניתן לשלם אתם, ועבור אלו סכומים:

 • אין לשלם במטבעות של שני דולר סכום שעולה על 40 דולר
 • אין לשלם במטבעות של דולר סכום שעולה על 25 דולר
 • אין לשלם במטבעות של עשרה סנט או רבע דולר סכום שעולה על 10 דולר
 • אין לשלם במטבעות של חמישה סנט סכום שעולה על חמישה דולרים

7. החתול שלכם כרסם את הצמח של השכנה? תתכוננו לקבל קנס

טוב, לא בכל מקום, אבל אם אתם מתגוררים בגאנדר (Gander), ניופאונדלנד, יתכן שזה יקרה לכם. ולא מדובר רק בדשא של השכנה – אלא בכל צמחיה שהיא.  על פי חוק-עזר של גאנדר בנושא: "אם חתול גורם לנזק לחצר בית, חלקת דשא, גינה, ערוגת פרחים, פרח, שיח או צמח, החתול ייחשב כמטרד ובעליו ייחשב כמי שביצע עבירה במסגרת נהלים אלה". בהמשך חוק העזר מפורט שאדם המבצע את העבירה ייקנס בסכום מינימום של 20 דולר בפעם הראשונה ובסכום מינימום של 40 דולר על עבירה חוזרת. קשוחים שם בגאנדר.

8. קוראים קומיקס בקנדה? מזל טוב, אתם פושעים

חוק ישן משנות הארבעים של המאה הקודמת אוסר על אחזקה, הדפסה, פרסום או מכירה של חוברות קומיקס שמציגות פשע
, או כל מעשה שקשור לפשע. כל קומיקס שמציג גיבור/ת על כנראה עובר על החוק הזה, כי… זה מה שהם עושים, לא? מצילים בני אדם מפשע? אבל יש הקשר לחוק. בשנות הארבעים חלק מגיבורי העל שאנחנו מכירים היום כבר היו קיימים, אבל מרבית חוברות הקומיקס היו מהזן הזול והשערורייתי, והציגו פשעים איומים על ימין ועל שמאל.

הנוער נטול האינטרנט של אותם הימים נאלץ להתבדר בחוברות קומיקס, ומתברר שהיתה להן השפעה שלילית. ב-1948, שני נערים בבריטיש קולמביה שהעמידו פנים שהם שודדי דרכים כחלק ממשחק, ירו באדם והרגו אותו. לאחר שהתברר שהשניים היו חובבי קומיקס מושבעים, קמה יוזמה לאסור על מעשי פשע בחוברות קומיקס. החוק קיים עד היום – אבל אל חשש, בקנדה יש אינספור חנויות שמוכרות קומיקס ומצפצפות עליו. כנראה שהיום כבר לא אוכפים את החוק.

9. אל תצבעו סולמות עץ אם אתם חיים באלברטה

יש לכם תחביב לצבוע סולמות עץ? אני מקווה שאתם לא מתגוררים בפרובינציית אלברטה. על פי נהלי הבריאות והבטיחות של אלברטה, חל איסור לצבוע סולמות עץ בגבולות הפרובינציה. החוק לא רנדומלי כמו שהוא נשמע: הסיבה לכך היא שצביעת סולם עץ עשויה להסתיר פגמים או מפגעים שעלולים להוות סכנה. אבל אם חשקה נפשכם בצביעת הסולם בלכה שקופה או ציפוי מגן שקוף זה בהחלט אפשרי.

10. נהגי מונית בהליפקס? כדאי שתתלבשו יפה

חוק עזר בהליפקס, נובה סקושיה אוסר על נהגי ונהגות מונית ללבוש טי שרט. מה כן מותר ללבוש? חולצה עם צווארון ושרוולים, עם מכנסיים באורך הקרסול, או מכנסיים קצרים מחויטים שאורכם לפחות שלושה אינצ'ים או שמונה סנטימטרים מתחת לברך. נהגות מורשות ללבוש חצאית. בנוסף, יש להקפיד שהלבוש יהיה נקי ומסודר. 

11. אל תעסקו בכישוף אחרת ישרפו אתכם על המוקד

אולי הגזמתי קצת, אבל באמת קיים חוק בקנדה שאוסר עליכם להעמיד פנים שאתם מכשפות/ים. לא מדובר על התחפשות למכשפ/ה, אחרת האלווין היה מחוץ לחוק וזה היה מאד מצער. על פי החוק, מותר לעסוק בכישוף בקנדה, אך אסור להעמיד פנים שאתם עוסקים בכישוף במטרה להוציא כסף במרמה מאנשים אחרים. החוק קיים בקנדה מאז 1892, והוא גרסה מאוחרת של חוק בריטי מ-1735 שהגדיר מעשי כישוף כפשע. בשנות החמישים של המאה הקודמת, נוספה לחוק הקנדי המילה "במרמה" כדי להבהיר שכישוף בפני עצמו אינו עבירה על החוק. פיו! אני חוזרת לערבב שיקויים בקדרה שלי.

יצא לכם להיתקל בעוד חוקים קנדיים מוזרים? שתפו בתגובות!

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. אורן

  את כותבת נהדר! תודה רבה

 2. חביב

  חוקי השפה הצרפתית בפרובינציית קוויבק
  הפונט הצרפתי בשלט של חנות או כיתוב על חלון ראווה צריך להיות פי 3 יותר גדול מהפונט האנגלי!
  איסור על שימוש בשמות אנגלים לעסק למשל במקום KFC יש PFK שזה 'Poulet Frit Kentucky
  אם בעסק יש לך לוח שנה באנגלית על הקיר חייב להיות גם אחד בצרפתית!
  חייבים לחשוב בצרפתית!
  (טוב החוק אחרון זו המצאה שלי אם כי לדעתי אם הייתה להם אפשרות לאכוף דבר כזה זו הייתה המציאות)

 3. יואל

  כרגיל כתיבה מופלאה,חוקים מוזרים,שנת כתיבה פורייה ובריאות טובה

 4. תומר גבע

  כתבת מרתק ומקסים כמו תמיד 💙

כתיבת תגובה

אהבתם את הפוסט? מוזמנות ומוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל

אם אתם כבר פה, לא תקראו עוד פוסט?