הסנאי השבועי

מדי שבוע אני מפרסמת בפייסבוק ובאינסטגרם עובדה מעניינת על קנדה תחת הכותרת "הסנאי השבועי". בעמוד זה תוכלו למצוא ריכוז של כל העובדות!

מקורו של השם "קנדה" הוא המילה הילידית "קנטה" (Kanata), שמשמעותה היא "עיירה" או "התיישבות". המילה "קנטה" מגיעה משפות השבטים הילידיים האירוקוי-הורון (Iroquois-Huron). מגלה הארצות הצרפתי ז'אק קרטייה שהגיע לקנדה במאה ה-16, שמע את המילה מילידי המקום והשתמש בה לתיאור האזור שגילה – קוובק ומפרץ סיינט לורנס. עם השנים השימוש במילה התפשט והיא הפכה בסופו של דבר לשם הרשמי של המדינה ב-1867.

בקנדה אוכלים יותר מק אנד צ'יז מבכל מדינה אחרת בעולם. 94 מיליון קופסאות של המותג הפופולרי בתחום, Kraft Dinner, נצרכות במדינה מדי שנה. הייתם מצפים שהאמריקאים יחזיקו בתואר, אבל למרות שאוכלוסיית ארה"ב גדולה מזאת של קנדה פי עשרה, קנדים עדיין צורכים 55% יותק מק אנד צ'יז מארה"ב. 63 אחוזים מהקנדים נוהגים להחזיק קופסאות מק אנד צ'יז במזווה באופן קבוע.

שטרות כסף קנדיים עשויים מפלסטיק ולא מנייר. עד לפני כמה שנים השטרות הקנדיים היו עשויים מנייר על בסיס כותנה, כמו ברוב מדינות העולם. אך ב-2011 הפסיקו את ייצור שטרות הנייר והכניסו לסירקולציה שטרות עשויים פולימר סינתטי.
לשטרות פלסטיק יש כמה יתרונות בולטים: קשה מאד לזייף אותם, הם חסכוניים (למרות שיקר יותר לייצר אותם, הם שורדים זמן ארוך יותר בהשוואה לשטרות נייר), הם עמידים למים, ניתן לקמט אותם בלי שיינזקו, והם סופגים פחות לכלוך וחיידקים משטרות נייר.
קנדה היא אחת מלמעלה מ-30 מדינות ברחבי העולם שעברו לשטרות פלסטיק בשנים האחרונות, ביניהן ניו זילנד, בריטניה, צ'ילה, אוסטרליה, רומניה, ניקרגואה וניגריה.

בקנדה יש יותר אגמים מכל מדינה אחרת בעולם, ושטחם הכולל גדול יותר משטחי כל האגמים בעולם יחד. ההשערה היא שבמדינה כולה יש 2 מיליון אגמים! מספר האגמים הגדולים, ששטחם עולה על 100 קמ"ר, הוא 561; ומספר האגמים בקנדה ששטחם עולה על 3 קמ"ר הוא 31,752. ויש עוד הרבה אגמים קטנים. קרוב ל-8 אחוזים משטחה של קנדה מכוסים באגמים.

למעלה מ-20 אחוזים מאוכלוסיית קנדה נולדו מחוץ לקנדה. נכון לשנת 2016, 7.5 מיליון מתושבי קנדה, המהווים 21.9% מהאוכלוסייה, היו מהגרים. מאחר ששיעורי הגירה לקנדה ממשיכים להיות גבוהים גם היום, סביר להניח שאחוז המהגרים בשנת 2020 עדיין דומה, אם לא גבוה יותר.

הספורט החביב על הקנדים/ות, הוקי קרח, גם הומצא בקנדה.
המשחק המאורגן הראשון בזירת הוקי סגורה התקיים במונטריאול ב-3 במרץ, 1875. יחד עם זאת יש לסייג ולומר שמשחקים דומים להוקי, המערבים חבטות במקל בכדור המונח על הקרקע או על הקרח, היו קיימים באירופה ובצפון אמריקה מאות שנים לפני כן. המשחק שהומצא בקנדה הוא הגרסה המודרנית של הוקי קרח.

אליזבת' השניה היא גם מלכת קנדה. למרות שקנדה היא מדינה עצמאית כיום, היא התחילה כמושבה בריטית, ועד 1982 שינויים בחוקה הקנדית היו צריכים לעבור דרך הפרלמנט הבריטי. היום זה כבר לא כך, אבל המלכה משמשת כמלכת קנדה עד היום. הממשל בקנדה כיום הוא מונרכיה חוקתית: ראשת המדינה היא המלכה אליזבת', אך למדינה יש ראש ממשלה ופרלמנט שמושלים בה בפועל. תפקיד המלכה הוא סמלי בעיקר, אך נציג/ת המלכה בקנדה (Governor General) נושא/ת בתפקידים של כינוס ופיזור הפרלמנט ומתן האישור המלכותי להצעות חוק של הפרלמנט.

קנדה קיים "חוק ההתנצלות", לפיו להתנצלויות אין תוקף חוקי בבית המשפט. מבחינה משפטית, התנצלות עשויה להיחשב כהודאה באשמה. עובדה זו נהגה בעבר ליצור תסבוכות משפטיות בקנדה, מאחר שקנדים מתנצלים הרבה יותר מהאדם הממוצע, ועשויים להתנצל גם במקרה שהאשמה חלה על הצד השני. למשל, לא נדיר שכאשר אדם אחד נתקל באחר ברחוב, האדם שנתקלו בו יתנצל. לכן ברוב המחוזות והטריטוריות בקנדה הועבר לפני כמה שנים חוק בשם Apology Act, על פיו לא ניתן להתייחס להתנצלות כאל הודאה באשמה.

קנדה היא יצרנית המייפל הגדולה בעולם: 71% מתוצרת המייפל העולמית מגיעה מקנדה. מתוך זה, 92% מתוצרת המייפל מגיעים ממחוז קוובק. בשנת 2016, קנדה ייצאה לעולם 45,000 טונות של מוצרי מייפל בערך של 360 מיליון דולר.
נ.ב. אגב, בקנדה אפשר למצוא לא רק סירופ מייפל – אלא גם סוכריות מייפל, טופי מייפל, עוגיות מייפל ושוקולד בטעם מייפל.
יאמי!
נ.ב. 2: העלה המפורסם על דגל קנדה הוא עלה של עץ מייפל.
נ.ב. 3: קבוצת ההוקי של טורונטו נקראת ה-Maple Leafs.

בקנדה נמצאת העיר היחידה בצפון אמריקה שמוקפת בחומה. בעולם יש לא מעט ערים מוקפות חומה, כמו יורק באנגליה, סן ג'ימיניאנו באיטליה, דוברובניק בקרואטיה, טאלין באסטוניה, הרר באתיופיה, טולדו בספרד וכמובן ירושלים שבישראל.
אך בכל צפון אמריקה יש רק עיר אחת מוקפת חומה – קוובק סיטי, שנמצאת בפרובינציית קוובק. החומה נבנתה לאורך המאות ה-17, ה-18 וה-19, כאשר הצרפתים התחילו במלאכה והאנגלים סיימו אותה. הרובע ההיסטורי של קוובק סיטי הוא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

בקנדה נמצא יישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם – העיירה אלרט (Alert) שבטריטוריית נונאווט (Nunavut). העיירה, שנמצאת במרחק 817 קילומטר מהקוטב הצפוני, מאכלסת אנשי צבא וצוותי מדענים/ות שעובדים באזור. העיירה היא מקום היישוב הצפוני ביותר בעולם שמאוכלס בקביעות מאז 1950. במרשם האוכלוסין האחרון, שנערך ב-2016, נרשמו 62 תושבים באלרט.

קו החוף של קנדה הוא הארוך ביותר בעולם. קו החוף, שאורכו הכולל הוא 243,042 ק"מ, משתרע על פני החוף המזרחי שגובל באוקיינוס האטלנטי, החוף המערבי שגובל באוקיינוס השקט והחוף הצפוני שגובל באוקיינוס הארקטי; והוא כולל גם את החופים של כל האיים ששייכים לקנדה. לשם השוואה, קו החוף השני באורכו בעולם הוא זה של אינדונזיה – 54,716 ק"מ.

בקנדה נמצאים 10 אחוזים מהיערות בעולם. 40 אחוזים משטחה של קנדה, כ-2.4 מיליון קמ"ר, מכוסים ביערות. העצים השולטים ביערות הם אשוחית, אורן וצפצפה. במאות ה-18 וה-19 המתיישבים בקנדה ביראו חלקים נרחבים מהיערות, אך כיום, הודות למדיניות ממשלתית של שימור יערות, רק 0.02% מהשטח המיוער של קנדה מיועד לכריתה. היום קנדה נחשבת לאחת המדינות המובילות בעולם בניהול יערות בר-קיימא.

מבחינת שטח, קנדה קצת יותר גדולה מארצות הברית – 9.98 מיליון קמ"ר לעומת 9.83 מיליון קמ"ר.
אך לעומת ארצות הברית בה האוכלוסיה מונה 328 מיליון איש, אוכלוסיית קנדה היא רק 38 מיליון איש, דומה לאוכלוסיה של מדינת קליפורניה לבדה.
והסיבה? חלקים נרחבים מקנדה, בייחוד בצפון המדינה, הם מרוחקים או קרים מדי מכדי לחיות בהם. רוב אוכלוסיית קנדה מתגוררת בסמוך לגבול עם ארצות הברית.
צריכת הקפה לנפש בקנדה היא מהגבוהות בעולם. צריכת הקפה לאדם היא 150 ליטר בשנה, מה שמציב את קנדה במקום העשירי בעולם. קנדה עוקפת אפילו את איטליה (מקום 13) וארה"ב (מקום 25). שכנותיה של קנדה בפסגת הקפאין הן מדינות צפוניות נוספות כמו דנמרק, פינלנד, נורבגיה ואיסלנד, מה שמעיד על אחת הסיבות לצריכה הגבוהה – הצורך להתחמם במזג אוויר קר!
שני שליש מאוכלוסיית קנדה צורכים לפחות כוס קפה אחת ביום, כשהממוצע לאדם הוא 3.2 כוסות קפה ביום. קפה הוא המשקה הנצרך ביותר בקרב הגילאים 18-79 בקנדה, יותר מאשר מים.
קנדה זכתה לכינוי "הוליווד צפון" (Hollywood North) בגלל כמות הסרטים והסדרות שמופקים בה. מחוז אונטריו נחשב למרכז ההפקה השלישי בגודלו בצפון אמריקה, אחרי קליפורניה וניו יורק. גם במחוז בריטיש קולומביה מופקים סדרות וסרטים רבים. ב-2017, טורונטו לבדה הכניסה שני מיליארד דולר מתעשיית ההפקות.
טורונטו (אונטריו) וגם ונקובר (בריטיש קולומביה) הן לוקיישנים פופולריים לצילומי סרטים וסדרות. לי יצא לראות כבר כמה פעמים צילומים בשכונות שבהן התגוררתי בטורונטו, ולאחרונה אפילו בבית הצמוד לזה שאני גרה בו!
סרטים שצולמו בקנדה כוללים את נערות רעות, אינספשן, הר ברוקבק, סיפורו של וויל האנטינג, יחידת המתאבדים, דדפול, 50 גוונים של אפור, צורת המים, תפוס אותי אם תוכל, וחניבעל;
סדרות שצולמו בקנדה כוללות את ריברדייל, אקדמיית המטריה, ה-100, שיט'ס קריק, רחוב ג'אמפ 21, חליפות, ופרק הפיילוט של בנות גילמור.
ואסור לשכוח גם את פסטיבל הסרטים הבינלאומי של טורונטו, אחד מפסטיבלי הסרטים הגדולים בעולם, שמושך אליו חצי מיליון מבקרים מדי שנה.
משחק הקופסה "טריוויה" (ובאנגלית Trivial Pursuit) הומצא ב-15 בדצמבר, 1979 בעיר מונטריאול. הממציאים היו כריס הייני, עורך תמונות במגזין Montreal Gazette, וסקוט אבוט, עורך חדשות ספורט בעיתון The Canadian Press. כאשר השניים גילו שחלק מהחתיכות במשחק השבץ-נא שלהם חסרות, הם החליטו להמציא משחק חדש. בעזרת חברים נוספים, הם פיתחו את משחק הטריוויה, שיצא לשוק ב-1981.
עם השנים הזכויות למשחק התגלגלו בין חברות שונות, עד שב-2008 ענקית המשחקים הסברו (Hasbro) רכשה את הזכויות המלאות למשחק עבור 80 מיליון דולר. נכון לשנת 2014, נמכרו בעולם 100 מיליון משחקי טריוויה.
אולי זה לא מפתיע שהמשחק הומצא בקנדה – אחרי הכל, לקנדים.ות יש חיבה עזה למשחקי קופסה: זאת פעילות פנאי פופולרית מאד בקרב משפחות וחברים, ויש גם בתי קפה שמוקדשים למשחקי קופסה בלבד!
הטמפטורה הנמוכה ביותר שנמדדה אי פעם בקנדה היא מינוס 63 מעלות צלזיוס! שזאת במקרה גם הטמפרטורה הממוצעת במאדים.
זה קרה ב-3 בפברואר, 1947 בשדה התעופה סנאג (Snag Airport), בסמוך לעיירה Beaver Creek בטריטוריית יוקון, קרוב לגבול עם אלסקה.
מה שיותר מסקרן בסיפור, זה שיתכן שבקרבת מקום היו מקומות אפילו קרים יותר באותו היום. אבל בסנאג היתה תחנת מטאורולוגיה, וכך יצא שהטמפרטורה נמדדה שם.
הטמפרטורה הכי גבוהה שנמדדה אי פעם בקנדה היתה 45 מעלות צלזיוס. ב-5 ביולי, 1937, נמדדו 45 מעלות בעיירות Midale ו-Yellow Grass שבפרובינציית ססקצ׳וואן (Saskatchwan).
ססקצ׳וואן היא חלק מהמישורים הגדולים במערב קנדה, אזורי ערבות שטוחים עם מזג אוויר יבש לאורך רוב השנה. מצד אחד זה גורם לטמפרטורות נמוכות מאד בחורף, אך מצד שני אזורים אלה יכולים להיות לוהטים בקיץ (אם כי לא לחים – בניגוד לטורונטו למשל, שימי הקיץ שלה יכולים להיות חמים ולחים כמו בקיץ תל אביבי).
אוטווה (Ottawa) לא תמיד היתה עיר הבירה של קנדה. לאורך ההיסטוריה עיר הבירה התחלפה שבע פעמים, כאשר השביעית והאחרונה היא אוטווה.
כאשר אונטריו וקוובק התאחדו לכדי פרובינציית קנדה ב-1841, הוחלט למקם את הבירה בעיר קינגסטון. אך מאחר שהעיר היתה קטנה וללא התשתיות המתאימות, ובנוסף היתה קרובה מדי לגבול עם ארה"ב (מה שעורר חשש מתקיפה של האמריקאים), ב-1844 הוחלט להפוך את מונטריאול לבירה. ב-1849, בעקבות מהומות במונטריאול, הבירה הפכה להיות טורונטו. זה שרד עד 1852 – אז קוובק סיטי הפכה לבירה. אבל רגע, זה לא הסוף – ב-1855 הבירה חזרה להיות טורונטו! ואז… ב-1859 הוחלט להחזיר את הבירה לקוובק סיטי. אבל כבר לפני כן, ב-1857, החליטה מלכת בריטניה דאז, המלכה ויקטוריה, להפוך את אוטווה לבירה. לאחר שבע שנים של הכנת התשתיות ובניית מבני הפרלמנט, אוטווה הפכה לבירת קנדה ב-1866.
למה דווקא אוטווה? מסיבות אסטרטגיות: העיר היתה רחוקה מספיק מהגבול עם ארה"ב, והיתה ממוקמת באמצע הדרך בין שתי הערים הגדולות (מונטריאול וטורונטו) ועל הגבול בין אונטריו וקוובק.
זירת ההחלקה על הקרח הגדולה בעולם נמצאת באוטווה. מדי חורף, הופכת תעלת רידו (Rideau Canal) החוצה את העיר למשטח החלקה מרהיב באורך של קרוב לשמונה קילומטרים. שטח התעלה שווה בגודלו ל-90 מגרשי הוקי!
בחורף תעלת רידו פתוחה למחליקים.ות 24 שעות ביממה. לאורכה פזורים דוכני משקאות וחטיפים והיא מהווה אטרקציה תיירותית פופולרית ומוקד פסטיבל החורף המקומי Winterlude.
מבשלת הבירה העתיקה ביותר בצפון אמריקה נמצאת במונטריאול! וזו מבשלת הבירה של מולסון (Molson), בירה קנדית פופולרית.
ב-1786, מהגר מאנגליה בשם ג'ון מולסון ייסד את מבשלת הבירה במונטריאול, על גדות נהר הסיינט לורנס. ב-2005 התמזגה חברת מולסון עם חברת קורס (Coors) האמריקאית, והפכה לחברת Molson Coors. כיום משווקת חברת מולסון קורס עשרות מותגי בירה.
חלק מפעילויות החברה המשיכו להתקיים באתר המקורי של המבשלה במונטריאול עד 2019, אז נמכר המבנה לחברת נדל"ן. החברה מתכננת פרוייקט דיור ומסחר באזור, אך אמרה שתנסה להשאיר חלק מחזית המבנה המקורית במטרה לכבד את המורשת ההיסטורית של המקום.
ההר הגבוה ביותר בקנדה הוא Mount Logan שנמצא בטריטוריית יוקון, בסמוך לגבול עם אלסקה. גובהו של ההר 5959 מטרים, והוא ההר השני בגובהו בצפון אמריקה: ההר הגבוה ביותר הוא דנאלי (Denali), לשעבר מקינלי, שנמצא באלסקה, שגובהו 6140 מטר.
הר לוגן עדיין בתהליך צמיחה עקב תזוזה טקטונית פעילה, ולכן הוא הולך וגובה כל הזמן. ואם תרצו לטפס כדאי שתתלבשו היטב – כי הטמפרטורה בפסגה היא מינוס 45 מעלות!
עוד שני פרטים מעניינים על הר לוגן:
ב-2017 טיפסה על ההר נעמי פרוהסקה בת ה-15 – המטפסת הצעירה ביותר שטיפסה על ההר אי פעם. היא טיפסה במסגרת קבוצת טיפוס שהוביל אביה.
בשנת 2000 עם מותו של ראש ממשלת קנדה לשעבר פייר אליוט טרודו (אביו של ג׳סטין טרודו), הועלתה הצעה לשנות את שמו של ההר להר טרודו. אך ההצעה נפלה עקב התנגדות מגאולוגים, מטפסי הרים,תושבי המקום, יריביו הפוליטיים של טרודו ואנשים נוספים. במקום זאת הר אחר, בבריטיש קולמביה זכה בשם החדש ״הר פייר אליוט טרודו״.
סנטה קלאוס הוא אזרח קנדי!
ב-23 בדצמבר, 2008, ג'ייסון קני, בזמנו שר האזרחות, ההגירה והרב-תרבותיות של קנדה, העניק לסנטה קלאוס אזרחות קנדית. באותו מעמד אמר קני: "ממשלת קנדה מאחלת לסנטה קלאוס הצלחה במשימותיו בערב חג המולד, ומעוניינת ליידע אותו שכאזרח קנדה, יש לו זכות אוטומטית להיכנס שוב לקנדה כאשר יסיים את מסעותיו מסביב לעולם."
מעוניינים.ות לשלוח לסנטה קלאוס מכתב? כל שעליכם.ן לעשות הוא למען את המעטפה לכתובת הבאה:
Santa Claus
North Pole
HoH oHo
Canada
האירופאים הראשונים שהגיעו לאדמת קנדה לא היו בריטים או צרפתים… אלא ויקינגים!
באזור שנת 1000 לספירה, הגיעו לאזור ניופאונדלנד ויקינגים והקימו שם מושבה קטנה. ההגעה לקנדה היתה חלק ממגמה של התפשטות מערבה של הוויקינגים, ששטו מחופי נורבגיה והתיישבו גם באיסלנד ובגרינלנד באותה התקופה.
הוויקיניגים לא נשארו באזור הרבה זמן וכנראה המשיכו הלאה במסעותיהם לאחר מכן; אך הם השאירו אחריהם ראיות. בשנת 1961, הארכיאולוגית Anne Stine Ingstad ובעלה גילו בחפירותיהם באזור שמונה מבנים שחלקם שימשו למגורים וחלקם כבתי מלאכה לבניית סירות, חישול ברזל ועוד.
האתר הארכיאולוגי, שנמצא בקצה הצפוני של ניפאונדלנד, נקרא L'Anse Aux Meadows וניתן לבקר בו ולראות את הממצאים ואת המבנים המשוחזרים של ההתיישבות הוויקינגית. ב-1978 הוא הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.
בקנדה יש שישה אזורי זמן, ממערב למזרח:
Pacific, Mountain, Central, Eastern, Atlantic, Newfoundland
אזורי הזמן בקנדה מתפרשים על פני ארבע וחצי שעות. לדוגמה, כאשר בוונקובר השעה היא תשע בבוקר (זמן פסיפיק), אלה השעות בערים הבאות (ממערב למזרח):
אדמונטון (Mountain) – עשר בבוקר
וויניפג (Central) – אחת עשרה בבוקר
מונטריאול (Eastern) – שתים עשרה בצהריים
הליפקס (Atlantic) – אחת בצהריים
סיינט ג'ון (Newfoundland) – אחת וחצי בצהריים
הווקי-טוקי הוא המצאה קנדית! הממציא הקנדי דונלד הינגס (Donald Hings) היה הראשון להמציא מערכת איתות רדיו ניידת, אותה יצר ב-1937 עבור החברה שבה עבד, CM&S, שעסקה בכריית והתכת מינרלים. הינגס קרא למערכת packset אך מאוחר יותר היא נודעה בשם "ווקי-טוקי" (walkie-talkie).
ב-1939, כאשר הינגס הוציא פטנט על המערכת , קנדה הכריזה מלחמה על גרמניה, והחברה שלחה את הינגס לבירת קנדה, אוטווה, כדי שיתאים את המערכת לשימוש צבאי. במהלך שנות המלחמה הוא פיתח מספר דגמים לווקי-טוקי, שאכן נכנס לשימוש על ידי הצבא. על תרומתו למאמץ המלחמתי זכה הינגס בשני תארים: מסדר האימפריה הבריטית (MBE) ומסדר קנדה (Order of Canda).
כיום הווקי-טוקי ממשיך לשמש לצרכים בטחוניים, אך הפך לפופולרי גם בקרב חובבי רדיו, וכמובן – ילדים!
החניון של קניון מערב אדמונטון (West Edmonton Mall) מחזיק בשיא גינס לחניון הגדול ביותר בעולם, עם 20,000 מקומות חניה, ומתחם סמוך שבו 10,000 מקומות חניה נוספים למקרה הצורך.
הקניון נמצא בעיר אדמונטון שבפרובינציית אלברטה, והוא גם הקניון הפופולרי ביותר בקנדה (מבקרים בו 32 מיליון איש בשנה), והקניון הגדול ביותר בצפון אמריקה (בשטח של 350,000 מ"ר) – מה שמסביר את הגודל של החניון!
רוב אוכלוסיית קנדה, כ-90 אחוזים, חיה בטווח של 160 ק"מ מהגבול עם ארצות הברית.
שטחה של קנדה הוא 9.985 מיליון קמ"ר (ישראל כפול 500, בערך). בגלל האקלים הקר השורר במדינה, בדרום קנדה האדמה מתאימה יותר לחקלאות ולכן מלכתחילה התיישבו באזור זה יותר אנשים. האזורים הצפוניים יותר בקנדה פשוט פחות מתאימים למחיה בגלל הקור. עם השנים, ככל שקנדה הפכה למתועשת, העיירות והערים הקיימות היוו את התשתית להמשך ההתפתחות של המדינה, מה שגרם ליותר אנשים להתיישב באזור זה. מרבית הערים הגדולות בקנדה, כולל טורונטו, ונקובר ומונטריאול, ממוקמות בסמוך לגבול.