מקורו של השם "קנדה" הוא המילה הילידית "קנטה" (Kanata), שמשמעותה היא "עיירה" או "התיישבות". המילה "קנטה" מגיעה משפות השבטים הילידיים האירוקוי-הורון (Iroquois-Huron). מגלה הארצות הצרפתי ז'אק קרטייה שהגיע לקנדה במאה ה-16, שמע את המילה מילידי המקום והשתמש בה לתיאור האזור שגילה – קוובק ומפרץ סיינט לורנס. עם השנים השימוש במילה התפשט והיא הפכה בסופו של דבר לשם הרשמי של המדינה ב-1867.

בקנדה אוכלים יותר מק אנד צ'יז מבכל מדינה אחרת בעולם. 94 מיליון קופסאות של המותג הפופולרי בתחום, Kraft Dinner, נצרכות במדינה מדי שנה. הייתם מצפים שהאמריקאים יחזיקו בתואר, אבל למרות שאוכלוסיית ארה"ב גדולה מזאת של קנדה פי עשרה, קנדים עדיין צורכים 55% יותק מק אנד צ'יז מארה"ב. 63 אחוזים מהקנדים נוהגים להחזיק קופסאות מק אנד צ'יז במזווה באופן קבוע.

שטרות כסף קנדיים עשויים מפלסטיק ולא מנייר. עד לפני כמה שנים השטרות הקנדיים היו עשויים מנייר על בסיס כותנה, כמו ברוב מדינות העולם. אך ב-2011 הפסיקו את ייצור שטרות הנייר והכניסו לסירקולציה שטרות עשויים פולימר סינתטי.
לשטרות פלסטיק יש כמה יתרונות בולטים: קשה מאד לזייף אותם, הם חסכוניים (למרות שיקר יותר לייצר אותם, הם שורדים זמן ארוך יותר בהשוואה לשטרות נייר), הם עמידים למים, ניתן לקמט אותם בלי שיינזקו, והם סופגים פחות לכלוך וחיידקים משטרות נייר.
קנדה היא אחת מלמעלה מ-30 מדינות ברחבי העולם שעברו לשטרות פלסטיק בשנים האחרונות, ביניהן ניו זילנד, בריטניה, צ'ילה, אוסטרליה, רומניה, ניקרגואה וניגריה.

בקנדה יש יותר אגמים מכל מדינה אחרת בעולם, ושטחם הכולל גדול יותר משטחי כל האגמים בעולם יחד. ההשערה היא שבמדינה כולה יש 2 מיליון אגמים! מספר האגמים הגדולים, ששטחם עולה על 100 קמ"ר, הוא 561; ומספר האגמים בקנדה ששטחם עולה על 3 קמ"ר הוא 31,752. ויש עוד הרבה אגמים קטנים. קרוב ל-8 אחוזים משטחה של קנדה מכוסים באגמים.

למעלה מ-20 אחוזים מאוכלוסיית קנדה נולדו מחוץ לקנדה. נכון לשנת 2016, 7.5 מיליון מתושבי קנדה, המהווים 21.9% מהאוכלוסייה, היו מהגרים. מאחר ששיעורי הגירה לקנדה ממשיכים להיות גבוהים גם היום, סביר להניח שאחוז המהגרים בשנת 2020 עדיין דומה, אם לא גבוה יותר.

הספורט החביב על הקנדים/ות, הוקי קרח, גם הומצא בקנדה.
המשחק המאורגן הראשון בזירת הוקי סגורה התקיים במונטריאול ב-3 במרץ, 1875. יחד עם זאת יש לסייג ולומר שמשחקים דומים להוקי, המערבים חבטות במקל בכדור המונח על הקרקע או על הקרח, היו קיימים באירופה ובצפון אמריקה מאות שנים לפני כן. המשחק שהומצא בקנדה הוא הגרסה המודרנית של הוקי קרח.

אליזבת' השניה היא גם מלכת קנדה. למרות שקנדה היא מדינה עצמאית כיום, היא התחילה כמושבה בריטית, ועד 1982 שינויים בחוקה הקנדית היו צריכים לעבור דרך הפרלמנט הבריטי. היום זה כבר לא כך, אבל המלכה משמשת כמלכת קנדה עד היום. הממשל בקנדה כיום הוא מונרכיה חוקתית: ראשת המדינה היא המלכה אליזבת', אך למדינה יש ראש ממשלה ופרלמנט שמושלים בה בפועל. תפקיד המלכה הוא סמלי בעיקר, אך נציג/ת המלכה בקנדה (Governor General) נושא/ת בתפקידים של כינוס ופיזור הפרלמנט ומתן האישור המלכותי להצעות חוק של הפרלמנט.

קנדה קיים "חוק ההתנצלות", לפיו להתנצלויות אין תוקף חוקי בבית המשפט. מבחינה משפטית, התנצלות עשויה להיחשב כהודאה באשמה. עובדה זו נהגה בעבר ליצור תסבוכות משפטיות בקנדה, מאחר שקנדים מתנצלים הרבה יותר מהאדם הממוצע, ועשויים להתנצל גם במקרה שהאשמה חלה על הצד השני. למשל, לא נדיר שכאשר אדם אחד נתקל באחר ברחוב, האדם שנתקלו בו יתנצל. לכן ברוב המחוזות והטריטוריות בקנדה הועבר לפני כמה שנים חוק בשם Apology Act, על פיו לא ניתן להתייחס להתנצלות כאל הודאה באשמה.

קנדה היא יצרנית המייפל הגדולה בעולם: 71% מתוצרת המייפל העולמית מגיעה מקנדה. מתוך זה, 92% מתוצרת המייפל מגיעים ממחוז קוובק. בשנת 2016, קנדה ייצאה לעולם 45,000 טונות של מוצרי מייפל בערך של 360 מיליון דולר.
נ.ב. אגב, בקנדה אפשר למצוא לא רק סירופ מייפל – אלא גם סוכריות מייפל, טופי מייפל, עוגיות מייפל ושוקולד בטעם מייפל.
יאמי!
נ.ב. 2: העלה המפורסם על דגל קנדה הוא עלה של עץ מייפל.
נ.ב. 3: קבוצת ההוקי של טורונטו נקראת ה-Maple Leafs.

בקנדה נמצאת העיר היחידה בצפון אמריקה שמוקפת בחומה. בעולם יש לא מעט ערים מוקפות חומה, כמו יורק באנגליה, סן ג'ימיניאנו באיטליה, דוברובניק בקרואטיה, טאלין באסטוניה, הרר באתיופיה, טולדו בספרד וכמובן ירושלים שבישראל.
אך בכל צפון אמריקה יש רק עיר אחת מוקפת חומה – קוובק סיטי, שנמצאת בפרובינציית קוובק. החומה נבנתה לאורך המאות ה-17, ה-18 וה-19, כאשר הצרפתים התחילו במלאכה והאנגלים סיימו אותה. הרובע ההיסטורי של קוובק סיטי הוא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

בקנדה נמצא יישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם – העיירה אלרט (Alert) שבטריטוריית נונאווט (Nunavut). העיירה, שנמצאת במרחק 817 קילומטר מהקוטב הצפוני, מאכלסת אנשי צבא וצוותי מדענים/ות שעובדים באזור. העיירה היא מקום היישוב הצפוני ביותר בעולם שמאוכלס בקביעות מאז 1950. במרשם האוכלוסין האחרון, שנערך ב-2016, נרשמו 62 תושבים באלרט.

קו החוף של קנדה הוא הארוך ביותר בעולם. קו החוף, שאורכו הכולל הוא 243,042 ק"מ, משתרע על פני החוף המזרחי שגובל באוקיינוס האטלנטי, החוף המערבי שגובל באוקיינוס השקט והחוף הצפוני שגובל באוקיינוס הארקטי; והוא כולל גם את החופים של כל האיים ששייכים לקנדה. לשם השוואה, קו החוף השני באורכו בעולם הוא זה של אינדונזיה – 54,716 ק"מ.