למה לעזאזל קנדים כל כך נחמדים?

31 במאי 2020

השמועות הגיעו לאוזניי עוד לפני שהגעתי לקנדה. "קנדים הם אדיבים מאד", "קנדים? ממש מנומסים", "בקנדה האנשים נחמדים ולא עצבנים כמו בישראל". מעניין, תהיתי לעצמי. איך יש קונצנזוס שהקנדים הם אנשים נחמדים? מה גרם לזה לקרות? האם זה מיתוס או אמת? ואם זאת אמת, האם שמים פה משהו במים? האם מזג האוויר בקנדה מקרר את הדם – ואת העצבים?

ואז הגעתי לפה – והשמועות התבררו, בגדול, כנכונות, כבר בשבוע הראשון שלי כאן. לא משנה אם זה בבנק, בסופר, במסעדה או במרפאה, השירותיות כאן מרקיעה שחקים ונדירים המקרים שבהם נותני השירות לא יחייכו, ידברו בסבלנות ויעשו כל שביכולתם כדי לעזור. זה לעתים קרובות יהיו מלווה ב-"Have a nice day!" ולעתים גם בשיחה קלילה ונעימה על מזג האוויר, החג הקרב או אירועי היום. בקולג' שבו למדתי, מרבית המרצים היו נגישים ואדיבים, שילבו בהרצאות הומור ולא היססו לשבת עם סטודנטים ולהסביר כשהיה צורך. במקום העבודה הנוכחי שלי, שכולם בו קנדים מלידה חוץ ממני, כולם מקסימים וטובי לב בצורה יוצאת דופן.

גם הקלישאה שכולם כאן אומרים "תודה" ו"סליחה" כל הזמן היא די מדויקת. אם נתקלתם בטעות במישהו ברחוב, הוא לא יהסס להתנצל בפניכם מיד גם אם ברור שזאת היתה אשמתכם. לפני כמה שנים עבר בחלק מהפרובינציות בקנדה "חוק ההתנצלות" (The Apology Act), שעל פיו התנצלות אינה יכולה להיחשב כהודאה באשמה. החוק הוא תוצאה ישירה של הנטייה של קנדים להתנצל לעתים קרובות על דברים שבכלל לא עשו. לג'סטין ביבר, קנדי גאה, יש שיר שבו הוא מתנצל לא פחות מ-20 פעמים.

יש גם (מעט) קנדים לא נחמדים

כמובן שלא הכל ורוד. נתקלתי גם בקנדים פחות נחמדים בזמן שלי כאן. בעבודה הקודמת שלי, לצד כמה אנשים טובים, היו אנשים שהתייחסו אליי כמו לאוויר. ברכת "בוקר טוב" או התעניינות באיך עבר סוף השבוע – לא היו שם כמעט בכלל. בעבודה הנוכחית קיבלתי מאחד הלקוחות מייל עצבני עם האשמות חסרות בסיס. בעל הדירה הקודם שלי עשה בהתחלה רושם של איש מקסים, אבל כשהייתי צריכה שהוא יתקן דברים בדירה לרוב זה לקח שבועות של מיילים וטלפונים חוזרים ונשנים. מקום עבודה שהגעתי להתראיין בו והבטיח לחזור אליי עד סוף השבוע – לא חזר אליי עד היום, גם אחרי ששלחתי להם כמה מיילים. עברה שנה בינתיים. אבל שימו לב שאני זוכרת כל אחד מהמקרים האלה, כי הם היו מקרים בודדים.

הנחמדות מכסה לפעמים על משהו אחר. שמעתי מכמה ישראלים שחיים כאן ש"קנדים הם צבועים", או ש"הם מחייכים אליך אבל כשזה יתאים להם הם לא יהססו לתקוע לך סכין בגב". אני מסכימה שיכולים להיות מקרים כאלה – אבל לא חושבת שזה מיוחד לקנדה. התרבות הקנדית שונה מאד מהתרבות הישראלית. אם אתם לא באים להם בטוב, לא ירימו עליכם את הקול או יגידו דברים לא נחמדים אלא ימשיכו להיות אדיבים אבל בצורה פסיבית-אגרסיבית. מה עדיף? זה כבר עניין אישי. זה לא שגישת "כל האמת בפרצוף" הישראלית היא כיף גדול. אני מעדיפה אווירה של אדיבות גם אם לפעמים זה רק על פני השטח. החיים יותר נעימים ככה.

קנדים יותר נחמדים בטוויטר, זה בטוח

אז האם מדובר באמת או במיתוס? הלכתי וחפרתי ברשת, והנה הממצאים. במחקר שפורסם ב-2018, חוקרים מאוניברסיטת McMaster בקנדה ניתחו 40 מיליון ציוצים בטוויטר מארצות הברית ומקנדה. הם מצאו שבעוד שאמריקאים נטו להשתמש בציוצים שלהם בשפה אסרטיבית, מילים שליליות כמו "annoying", "damn", "hate", והרבה סלנג ("bro"), קנדים נטו להשתמש במילים כמו "amazing", "great", "good" ,"awesome", והרבה מילים שקשורות לספורט כמו "team" ו-"game". החוקרים סייגו ואמרו שהציוצים לאו דווקא מעידים על אופי המצייצים, אלא על כך שקנדים ואמריקאים נוטים להשתמש בשפה שמתאימה לסטראוטיפים על המדינות, כדרך לעצב את הצורה שבה הם נתפסים אונליין.

ההשוואה בין קנדה וארצות הברית היא אחת הסיבות שהסטראוטיפ תפס חזק. בגלל שאמריקאים בולטים במוחצנות ובאינדיבידואליזם שלהם, קנדים, שאלה לא התכונות החזקות שלהם, אוטומטית נתפסים כענווים ואלטרואיסטים יותר. להבדלים האלה יש כמה סיבות היסטוריות. על פי נלסון ווייזמן, ראש החוג ללימודי קנדה באוניברסיטת טורונטו, קנדה התעצבה כאומה צייתנית בזכות שנים רבות של שלטון ריכוזי – תחילה היא נשלטה על ידי הצרפתים, ואז על ידי הבריטים.

איך הבריטים קשורים לנחמדות הקנדית?

אם כבר מדברים על הבריטים, גם העובדה שקנדה היתה מושבה בריטית שנים רבות השפיעה על האופי הלאומי: על פי תיאוריית הרסיסים (fragment theory), מדינות קולוניאליות נוטות לשמר את התכונות והערכים של המדינות ששלטו עליהן הרבה אחרי שזכו לעצמאות, ולכן יש דמיון בין האופי הקנדי לאופי הבריטי. שנמשיך בהיסטוריה? קנדה היתה מעורבת בהרבה פחות מלחמות בעולם בהשוואה לארצות הברית, ויתכן שזאת אחת מהסיבות שהעולם תופס אותה כמדינה נחמדה יותר.
 
ההיסטוריון הבריטי אליסטר צ'פמן מעלה נקודה נוספת. ארצות הברית נלחמה על עצמאותה מהבריטים עוד במאה ה-18 והפכה לאומה משגשגת ועשירה הרבה לפני קנדה. בגלל האוכלוסיה הקטנה שלה, קנדה חששה שארצות הברית תתקוף אותה ותשתלט עליה (ואכן, האמריקאים ניסו לעשות את זה ב-1775 וב-1812). קנדה היתה חייבת להישען על הבריטים כדי לשרוד, ולכן מעולם לא היה בה זיק מהפכני כמו זה שהניע את מלחמת העצמאות האמריקאית. לשבור את הכלים זה פשוט לא רעיון שתפס כאן.
 
איאן פרגוסון, קומיקאי וסופר קנדי, סבור שהמפגש בין התרבויות הצרפתית, הבריטית והקנדית-ילידית בקנדה הוא זה שמאלץ קנדים לנסות ולהסתדר אחד עם השני עד כמה שניתן. ואני בדעה שאם מוסיפים לכל זה הרבה מאד מהגרים מכל העולם, הלחץ להסתדר אחד עם השני אפילו גובר. ממה שאני רואה, הרצון להיתפס כפוליטיקלי קורקט בקנדה הוא חזק מאד. כשמשתדלים מאד לא לפגוע זה בזה, נוצרת אווירה חיובית יותר, ויותר אנשים מרוצים.
 
עוד גורם שעוזר, לפי פרגוסון, הוא הקור. במקומות שבהם הטמפרטורה מגיע למינוס 40, להיות נחמדים ולעזור אחד לשני זה אקט של הישרדות.
 

מה הקנדים חושבים על כל זה?

האם הקנדים עצמם חושבים שהם נחמדים? סקר שנערך ב-2017 במסגרת The Canada Project, פרוייקט שחקר מה קנדים אוהבים בקנדה ומה הם חושבים שניתן לשפר בה, מצא ש-66 אחוזים מהקנדים חושבים שהם נחמדים כמו ששאר העולם חושב. 12 אחוזים חושבים שהקנדים אפילו יותר נחמדים ממה שהעולם חושב. אבל צריך לזכור שהסקר התבצע אונליין. אם תשאלו קנדים את השאלה הזאת ישירות, סביר להניח שהם יצטנעו ויגידו:
 "…Yeah, no, maybe? I don't know about that"
 
האם כל הקנדים נחמדים? כמובן שלא. זאת תהיה הכללה גסה. בעבר וגם בהווה היו בקנדה הרבה מקרים של גזענות (בעיקר כלפי קנדים ילידים, וגם כלפי קבוצות מיעוט אחרות), אלימות ואפליה מגדרית, ופשיעה באופן כללי. יש בקנדה בעיות, חלקן חמורות מאד, ויש פה טיפוסים בעייתיים, כמו בכל מקום בעולם. ויחד עם זאת, קשה שלא להתרשם שהרבה קנדים הם אדיבים ומנומסים. המסקנה? מדובר בסטראוטיפ, אבל כזה שיש בו גרעין של אמת.
 
ואסיים בעצה פרקטית. רוצים להסתדר בקנדה? התנהגו בה כקנדים. כנות, נימוס ודיפלומטיה יעזרו לכם כאן יותר מאשר עיגול פינות או הליכה "ראש בראש". ואל תשכחו להכניס לפחות "sorry" אחד בכל משפט!

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. אורלי

  כתבה יפה

 2. אורלי

  מאד אהבתי את הכתבה

 3. מישהיא

  וואו כמה שאני מזדהה אם כל מילה במילה במיוחד פאסיביות אגרסיביות רוב הקנדים אכן אנשים טובים ומקסימים אבל התרבות שלהם [במיוחד בחלק האנגלי, בצרפתי פחות] יותר מאופקת ופחות ישירה כלומר אם למישהוא יש בעיה איתך הוא לא יצעק את האמת בפרצוף שלך או ידבר איתך על הרגשות שלו [אלא אם אתה קרוב אליו, וזה לוקח זמן להתקרב אל הקנדים] הוא יתנהג בצורה קרירה מתנשאת ושתלטנית אני חוויתי את זה כמה פעמים בודדות במיוחד אם מנהלת קנדית שבבסיס שלה היא אדם טוב מאוד והיא לא שנאה אותי אבל כמו שאומרים לא באתי לה בטוב מכמה סיבות: קוד לבוש [בקנדה קוד הלבוש יותר פורמאלי ושמרני מישראל] התפרצויות במהלך שיחה טון דיבור גבוהה ושפת גוף אקספרסיבית [מאפיינים מאוד ישראלים ,בקנדה אנשים מתקשרים באופן הפוך הם מדברים בטון דיבור יותר נמוך משתמשים בתנועות גוף מועטות ומשתדלים להתפרץ כמה שפחות במהלך שיחה] והסיבה האחרונה חוסר עמידה בזמנים [עמידה בזמנים מאוד חשובה להם, במיוחד במקומות עבודה] הבנתי את כל זה רק לאחרונה אחרי שקראתי על התרבות הקנדית ואז הכל התחבר מההתחלה היא הכניסה אותי לרשימה השחורה שלה בגלל שלא הלכתי לפי התרבות שלה ויום יום הייתי צריכה לסבול מהתנהגות פאסיבית אגרסיבית מבלי להבין למה זה מגיע לי למזלי אם הזמן דברים השתנו לטובה, בעקבות תלונה שלי היא קיבלה הערה מגורם בכיר היא התנצלה [מבלי להסביר לי מה גרם להתנהגות הזו] והשתנתה לטובה אבל ההתנהגות הפאסיבית אגרסיבית שלה השאירה בי צלקות לכל החיים אני ממליצה לכל הישראלים שעובדים אם קנדים ללמוד על התרבות שלהם מקרוב כדי שלא תעברו את מה שאני עברתי

 4. Ilana

  מאוד אהבתי , וכל מילה אמת ❤️❤️❤️

 5. רועי

  בתור "עולה חדש לקנדה" אני מסכים עם כל מילה. זה נעים ומרענן כל הנחמדות הזאת (אפילו המזויפת).

 6. יואל

  Amazing 😍

כתיבת תגובה

אהבתם את הפוסט? מוזמנות ומוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל

אם אתם כבר פה, לא תקראו עוד פוסט?